Betonin korroosiosuojaus

1 Corrosion protection (reinforcement)
KÖSTER Z1
KÖSTER Z2
3 Surface preparation
KÖSTER NB 1 Harmaa
5 Corrosion protection (crack bridging)
KÖSTER PS Flex

Betonin korrosiosuojaus tehdään yleensä KÖSTER Siltapinnoitteella ja KÖSTER PS Flex käyttäen harjaa tai telaa. Järjestelmä on halkeama sillastava.

Vaihtoehdot:

Vähäisen happorasituksen ollessa kyseessä ja jos halkeamien sillastusta ei tarvita, pinnoitus voidaan tehdä kahdella KÖSTER Siltapinnoite kerroksella.

Epätavallisen suuren happorasituksen ollessa kyseessä (esim. alle happokastepisteen) koko pinnoite tehdään kahdella KÖSTER VE kerroksella. Lisäksi KÖSTER VE sopii reunojen, reikien ja ruuvien peittämiseen ennen KÖSTER Siltapinnoitteen käyttöä.

Pinta valmistellaan hiekkapuhaltamalla, jyrsimällä tai sinkopuhaltamalla kunnes kiinteä ja tasainen alusta seuraavaa pinnoitetta varten on varmistettu.

Betonin uudelleenprofilointiin ja korvaamiseen käytetään KÖSTER Korjauslaasti NC:tä. Se soveltuu levitettäväksi lastalla tai ruiskuttamalla. Laasti levitetään valmistellulle, vakaalle alustalle, jolla ei saa olla myöskään tartuntaa heikentäviä ainesosia. Betonin teräkset on puhdistettava ennen kuin korroosiosuojausta ja tartunta-ainetta KÖSTER Z1/ Z2 käytetään.

Epätasaiset ja hyvin imukykyiset alustat valmistellaan KÖSTER NB 1 “Nopea”-tiivistyspinnoitteella.

Noudata aina kunkin tuotteen teknisiä ohjeita.

Koska betonin korroosiosuojaus vaatii kokemusta ja kohteet tulisi analysoida tapauskohtaisesti, ottakaa yhteyttä teknisiin konsultteihimme. He vastaavat mielellään kysymyksiinne.

 

Back

Top
Albania Bosnia and Herzegovina Brasil Bulgaria China Colombia Croatia Czech Republic Denmark Finland Germany Greece Iraq Italy Japan Kazakhstan Kuwait Latvia Lebanon Macedonia Mexico Netherlands New Zealand Panama Poland Portugal Romania Serbia Slovakia Slovenia South Africa Spain Turkey Ukraine United Kingdom United States of America